Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  SILVER & METAL / Silver / Cruet stand 6158126



*

nr 615 8126


CRUET STAND

för fyra flaskor, sheffield plate, 18th century. , height: 30,


för fyra flaskor, pläter, 1700-tal. , höjd: 30


Estimate:

2500

Sold:

SEK 3600

Auction date:

Monday December 7 2009
at 19:10:00


  • Bid history
Time Bidder Bid
9/11 12:06:17 1      2.500 kr
7/12 18:06:06 2      3.100 kr
7/12 18:46:01 1      3.500 kr
7/12 18:47:33 2      3.500 kr
7/12 18:48:33 2      Vinnande bud



  • Specialauktion
  • Dec 7

TEMA Silver

Visning 4-7 december
e-auktion 7 december kl 17 - 20



Read more about TEMA Silver
  • Läs mer...
Pläter
Engelskans plate; platta, plåt. Försilvrad koppar. Engelsk silverpläter – anses uppfunnen av T. Boulsover på 1740-talet.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: bordssurtout fyra flaskor kryddställ nysilver pläter silver ädelmetall
  • 6589 BEAKER
    5 pcs, silver, small, with engravings. Height: 5-6..//
    Present: SEK 600

    Auction ends
    this Monday
    12 jan at 19:47
  • 6590 BEAKER
    silver, CG Hallberg, Sweden, 1943, skadad fot. Hei..//
    Present: SEK 500

    Auction ends
    this Monday
    12 jan at 18:14
  • 6603 CUTLERY
    12 pieces, silver, udda. Length: 11-15, weight: 22..//
     

    Auction ends
    this Monday
    12 jan at 19:59
  • 6443 CUTLERY
    silver, 33 pieces, length: 18-25, weight: 1900 gr ..//
     

    Auction ends
    this Monday
    12 jan at 20:10
  • 6650 CUTLERY SET
    silver, 48 pieces, Rosenholm. Length: 12-19, 5, we..//
     

    Auction ends
    this Monday
    12 jan at 18:51
  • 6595 Burk
    glas med silverlock, fornnordisk dekor. Length: 20..//
     

    Auction ends
    this Monday
    12 jan at 18:14




Ladda ner broschyr